Pohlavné choroby – aké druhy poznáme, ako sa voči ním chrániť a aké sú ich následky?

Pohlavné choroby – aké druhy poznáme, ako sa voči ním chrániť a aké sú ich následky?

Nevenuje sa im veľa pozornosti, zabúda sa na ne alebo sa úmyselne utláčajú do pozadia spoločnosťou – hovoríme o pohlavných chorobách, čo je záležitosť, ktorá si jednoznačne zaslúži oveľa väčšiu pozornosť, než momentálne dostáva. Mnohí ľudí s pohlavnými chorobami odsudzujú, čo však vôbec nie je správne, nakoľko väčšina z nich za ne nemôže, keďže sa stali obeťou znásilnenia, alebo ich jednoducho partner celý čas klamal. Možno to znie desivo, ale dennodenne sa s ľuďmi nakazenými pohlavnou chorobou stretáva každý z nás, pokiaľ žije aspoň trochu spoločenský život. Najviac ohrozenou skupinou sú mladí ľudia, pretože sú vo veku, kedy sa sex stáva pre nich aktuálnym, niečím novým , a práve ich neskúsenosť a častokrát i neinformovanosť zapríčiňuje, že sa dostávajú do problémov spätých s pohlavnými chorobami, a preto by mali kompetentní ľudia vynaložiť viac snahy, aby bolo čo najmenej chorých mladých ľudí. Zatiaľ čo istá skupina ľudí udržiava počas svojho života jeden, dlhodobý ľúbostný pomer, niektorí, ktorí radi striedajú sexuálnych partnerov, ich zvládnu aj niekoľko za týždeň. Práve druhá skupina je najviac ohrozenou pohlavnými chorobami.

Ak aj vy patríte medzi „prelietavcov“ alebo radi navštevujete sex privat resp. Si objednávate prostitútky, dôkladne sa informujte, či sú spoločníčky vyšetrené a či vám nehrozí žiadne riziko nakazenia. Preto, keď už chcete nejaký ten sex privat navštíviť, radšej si priplaťte a zvoľte skutočnú kvalitu, než dáte pár eur a na druhý deň zistíte, ako ste na svoju šetrnosť a sexuálnu nenásytnosť doplatili. V prípade, že chcete ušetriť, použite ochranu v podobe kondómu, aj keď veľa mužov tento spôsob kvôli nepohodliu odsudzuje. Použitie prezervatívu síce riziko prenosu choroby znižuje, ale nezabráni iným ochoreniam. Napríklad genitálny opar sa prenáša dotykom pokožky na pokožku a to aj v miestach, ktoré nie sú kondómom chránené. Aj v prípade ak nemáte pochybnosti o dôveryhodnosti dovolenkovej známosti, používajte v každom prípade prezervatív.

Spôsobuje pohlavné choroby len sex?

Principiálne sa človek k pohlavnej chorobe inak ako sexom nedostane, ale v medicíne nič nie je vylúčené. Sme však niekde pri pomere 1 : 100 a viac. Je však logické, že ľudia sa nechcú priznať, ženatí muži či vydaté ženy „zatĺkajú“ ešte viac ako slobodní, pretože priznanie je hneď dvojité – musia priznať aj neveru. A keďže pri pohlavných chorobách platí, že musia uviesť predpokladaného partnera, od ktorého sa nakazili, je to pre nich ešte ťažšie. Samozrejme existujú aj také pohlavné choroby, ktoré možno dostať aj bez pohlavného styku, jednou z nich je aj hneď prvý v nižšie uvedenom zozname.